|
IPO Szabályzat általános rendelkezések
2009.04.27. 18:21
2002.november FCI.rendelkezés
IPO Szabályzat általános rendelkezések
Érvényesség
Ezt az Útmutatót az FCI Őrző-védő Bizottsága dolgozta ki és az FCI 2002. novemberében engedélyezte és határozott róla. Az Útmutató 2003. január 1-én lép hatályba és minden eddigi szabályozás helyére lép.
A bizottság német nyelven tárgyalta és dolgozta ki a szöveget. Kérdéses szövegrészek esetén, különösen a fordítás alkalmával, a német szöveg mérvadó.
Az útmutató minden FCI-tagországra érvényes. Minden, nemzetközi szinten rendezett vizsga és verseny ezen Útmutató alapján rendezendő.
Általános tudnivalók
A vizsgáknak és a versenyeknek két célja van. A vizsga teljesítésével egyrészt kiderül az egyes kutyák alkalmassága a mindenkori használati célra, másrészt a vizsgák azt a célt szolgálják, hogy generációról generációra megőrizzék ill. tökéletesítsék a kutyaállomány egészségi állapotát és munkavégző képességét. Mindemellett a fizikai kondíció megőrzését és erősítését is segíti. A vizsgakövetelmények teljesítése a kutya alkalmasságának igazolása.
Ajánlják a tagországoknak, hogy az IPO-t alkalmazzák. Különösképp a nemzetközi versenyeket javasolt az IPO alapján rendezni. Minden vizsgán és versenyen a lebonyolítás és a résztvevők magatartása vonatkozásában a sportszerűség szabályai mérvadók. Minden résztvevőre kötelezőek az ebben az Útmutatóban foglaltak. Minden résztvevővel szemben ugyanazokat a követelményeket kell támasztani. A munkaversenyek és vizsgák a nyílvánosság előtt zajlanak, azok helyét és idejét ismertetni kell a tagokkal.
A munkaversenyeknek és a munkavizsgáknak meg kell felelniük a teljes vizsgaszinteknek vagy a vizsgaszintek egyes, de önmagukban komplett részeinek. A vizsga vagy verseny keretén belül megszerzett vizsga kiképzési bizonyítvány is egyben, amelyet minden FCI-tagszervezetnek el kell ismernie.
Versenyszezon
Az IPO I, II és III-as és nyomkövető vizsgákat egész évben lehet rendezni, ha ezt megengedi az időjárás és nem veszélyezteti sem a kutya, sem az ember egészségét. Ha ez nem így van, el kell tekinteni a vizsgától. Erről a vizsgán/versenyen bíráló teljesítménybíró (TB) dönt. A versenyszezont az adott országos szervezet leszűkítheti.
Versenyszervezés / Versenyigazgató
A verseny és a vizsga megszervezéséért a versenyigazgató felel. A lebonyolítás és az előkészítés minden munkáját ő felügyeli és hajtja végre. Biztosítania kell a rendezvény zökkenőmentes lebonyolítását és a vezető bíró rendelkezésére kell állnia a verseny teljes időtartama alatt.
A versenyigazgató ennek megfelelően nem vezethet fel kutyát és nem vállalhat egyéb tisztséget a versenyen. A feladatai közé tartozik:
ˇ A verseny megrendezéséhez szükséges engedélyek megszerzése
ˇ A vizsgarendnek megfelelő nyomkövető terep bizosítása minden vizsgaszinten
ˇ Egyeztetés a nyomterület tulajdonosaival és a vadászatra jogosult személyekkel és egyesületekkel
ˇ Képzett személyzet biztosítása, pl. képzett segédek az őrző-védő ágazatban, nyomfektetők, csoportot alkotó személyek
ˇ A menetrend betartatása
ˇ A szükséges és a vizsgarendnek megfelelő felszerelések és biztos védőöltözet beszerzése a segédek számára
ˇ Űrlapok, mint pl. bírálati lapok és összesítők biztosítása minden vizsgaszintre
ˇ Teljesítményfüzetek, törzskönyvek, oltási bizonyítványok és szükség esetén a kötelező felelősség-biztosításról szóló igazolás rendelkezésre bocsátása.
A versenyigazgatónak legalább három nappal a verseny előtt kötelessége közölni a verseny helyét, idejét, megközelíthetőségét, a vizsga típusait és a résztvevő kutyák számát. Ha az előzőekben felsoroltakat elmulasztják, a teljesítménybíró visszaléphet.Az esemény engedélyezését a verseny kezdete előtt be kell mutatni a vezető bírónak.
Teljesítménybírók
A versenyekre a rendező szervezet vezetősége IPO-bírálatra jogosult teljesítménybírókat hív meg személyesen, a mindenkori országos szervezeten keresztül. Világbajnokságokra az FCI Őrző-védő Bizottsága hívja meg a teljesítménybírókat. A meghívandó bírók számáról a rendezők döntenek, de egy bíró egy nap legfeljebb 30 egyéni munkát bírálhat.
Az IPO-FH, IPO I, IPO II, IPO III egyenként 3-3 munkának felel meg.
Az országos szervezetek által rendezett versenyekre és vizsgákra az adott országos szervezet külön szabályokat fogalmazhat meg.
A bíró nem bírálhat olyan kutyát, amelynek ő a tulajdonosa, használója vagy tartója, továbbá olyan kutyát, amelynek felvezetőjével, tulajdonosával, használójával vagy tartójával egy háztartásban él. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra az esetre, ha a teljesítménybírót (a továbbiakban:TB) az országos szervezet vagy az FCI Őrző-védő Bizottsága jelöli ki.
A bíró viselkedésével se nem zavarhatja, se nem befolyásolhatja a kutya munkáját, ő felelős az érvényes vizsgarend előírásainak betartatásáért. Amennyiben figyelmen kívül hagyják a vizsgarendet, a teljesítménybíró jogosult megszakítani a vizsgát. Ilyen esetben a TBnak jelentést kell benyújtani erről az országos szervezethez.
A bírói döntés végleges és megtámadhatatlan. Az ítélettel kapcsolatos bármely kritika a pályáról való eltávolítást és adott esetben fegyelmi lépéseket vonhat maga után. Indokolt esetben, amikor nem ténykérdésről, hanem a TB által elkövetett szabálytalanságról van szó, nyolc napon belül panaszt lehet tenni. Az írásba foglalt panasznak tartalmaznia kell a panasztevő és legalább egy tanú aláírását és a versenyigazgatón keresztül kell eljutnia a rendező szervezethez vagy az országos szervezethez. A panasz átvétele nem jelenti a bírói értékelés felülbírálatát.. A panaszról az országos szervezet illetékes testülete dönt. Az országos szervezete a döntés jogát átruházhatja az FCI Őrző-védő bizottságnak, amely így felsőfokú ítéletet hoz.
Részvétel a versenyeken
A résztvevőknek be kell tartaniuk a nevezési határidőt. A nevezés leadásával a résztvevő kötelezettséget vállal a nevezési díj befizetésére. Ha valamely résztvevőt bármely ok akadályozza a megjelenésben, azt írásban haladéktalanul közölni kell a versenyigazgatóval. A résztvevőknek be kell tartaniuk a rendező ország állategészségügyi és állatvédelmi előírásait és követniük kell a TB és a versenyigazgató utasításait. A verseny résztvevői kötelesek kutyáikat sportszerűen felvezetni és minden eredménytől függetlenül a vizsgaszint minden ágazatában be kell mutatnia munkáját. A verseny a vizsgaeredmények kihírdetése és a teljesítményfüzetek átadása után tekinthető lezártnak.
A bírónak jogában áll a kutyavezető (a továbbiakban: KV) szándéka ellenére kizárni a versenyből a sérült vagy teljesítményében korlátozott kutyát. Ha a KV visszalépteti a kutyáját a versenyből, "félbeszakítás miatt hiányos" minősítés kerül a teljesítményfüzetbe. Ha ugyenezt a kutya nyílvánvaló sérülése miatt teszi vagy megfelelő állatorvosi véleményt mutatnak be, akkor a teljesítményfüzetbe "betegség miatt megszakítva" értékelést jegyeznek. A TB rendelkezhet a kutya kizárásáról sportszerűtlen viselkedés, motivációs tárgy használata, a vizsgarend, az állattegészségügyi előírások és az illendőség szabályainak megsértése esetén. A munka idő előtti befejezésének okát minden esetben fel kell jegyezni a teljesítményfüzetbe. Kizárás esetén minden addigi, az adott versenyen elért pontszám törlendő.
A KVnek a verseny teljes időtartama alatt pórázt kell magával vinnie, a kutyának ennek megfelelően olyan, lazán ülő, egysoros nyakörvet kell végig viselnie, mely nincs fojtóra állítva. Más, pótlólagosan használt nyakőrv, mint pl. bőrnyakőrv, bolhanyakőrv, használata nem megengedett a versenyen. A pórázt a kutya számára nem látható módon vagy a testen, a bal vállról jobb oldalon lelógatva hordhatja.
A vezényszavak egyszavas, rövid, hétköznapi módon kiejtett utasítások. Nyelvenként különbözhetnek, de ugyanarra a cselekvésre csak ugyanaz a vezényszó utalhat.
Ha egy vizsgaszinten több munkavizsgára kerül sor, a munkák sorrendjéről sorsolás dönt.
A részvétel engedélyezésének feltételei
A vizsga napján a kutyának be kell töltenie az előírt életévet.
IPO I
18 hónap
IPO II
19 hónap
IPO III
20 hónap
IPO-FH
20 hónap
Munkavizsgákon minden kutya, tekintet nélkül a testméretre, fajtára vagy származási igazolásra, részt vehet. Egy KV egy napon csak egy vizsgán vehet részt, egy rendezvényen pedig csak legfeljebb két kutyát vezethet fel. Az országos szervezetnek jogában áll a résztvevők minimális létszámának meghatározása.
Minden vizsgszinten tetszőleges alkalommal lehet indulni. A különböző vizsgaszinteken folyó vizsgákat a szintek sorrendjében (I-es, II-es, III-as szint) lehet teljesíteni. Magasabb vizsgaszintre csak alacsonyabb szintet már korábban teljesítő kutya jelentkezhet. Ügyelni kell a korhatárra. A kutyát a legmagasabb teljesített szinten kell felvezetni, kivéve ha a versenyen nincs besorolás vagy előselejtező.
Tüzelő szukákat el lehet indítani minden versenyen, de a többi kutyától elkülönítve kell tartani. Az A fazisban a rendes időbeosztás szerint következnek, a másik két ágazatban utolsóként, a rendezvény lezárása előtt. Vemhes és szoptató szukákat nem lehet indítani.
Beteg és fertőzöttnek tűnő kutyák nem vehetnek részt a versenyen.
Wesen-teszt
Minden vizsga előtt, az első bemutatandó munkát megelőzően, a versenybírő wesen-tesztnek vet alá minden kutyát. Ennek része a kutya beazonosítása (pl. a tetoválási szám, a chip stb. ellenőrzése). Azok a kutyák, amelyek ezen a teszten nem mennek át, nem vehetnek részt a vizsgán ill. ki kell zárni őket. A csippel felszerelt kutyák tulajdonosainak biztosítaniuk kell az azonosítás lehetőségét.
Ezen túlmenően a TB a verseny egésze alatt figyeli a kutya wesenét. A TBnak kötelessége elrendelni a kizárást wesenhiba felismerése esetén. Ezt be kell jegyezni a teljesítményfüzetbe a wesenhiba megjelölésével. A wesenhiba miatt kizárt kutyákról írásos jelentést kell küldeni az adott országos szervezetnek.
A wesen-teszt lebonyolítása:
1. A wesen-tesztet a kutya szempontjából semleges, normális környezeti ingerek mellett kell tartani.
2. Minden induló kutyát egyenként be kell mutatni a TBnak.
3. A kutyát hagyományos pórázon kell vezetni, amely lazán lóg.
4. A TB minden befolyásoló ingert megtilt és nem foghatja meg a kutyát.
Bírálat:
a. a kutya pozitív viselkedése: a kutya a teszt alatt semleges, magabiztos, határozott, figyelmes, temperamentumos és közömbös benyomást kelt.
b. még megfelelő "határeset": a kutya kissé nyugtalan, enyhén ideges és kissé bizonytalan. Az ilyen kutyák részvétele engedélyezhető, de a vizsga alatt fokozott figyelmet kell fordítani rájuk.
c. a kutya negatív magatartása, wesenhiba: a kutya félénk, bizonytalan, rémült, lövésfélő, kezelhetetlen, harapós és agresszív (kizárás).
Értékelés:
A mutatott teljesítményt osztályzatokkal (minősítésekkel) és pontszámokkal végzik. Az osztályzatoknak és a hozzájuk tartozó pontszámoknak tükrözniük kell a mutatott teljesítményt.
Az értékelést bemutató táblázat:
Max. pontszám
Kitűnő
Nagyon jó
Jó
Megfelelt
Hiányos
5,0
5,0
4,5
4,0
3,5
3,0-0
10,0
10,0
9,5-9,0
8,5-8,0
7,5-7,0
6,5-0
15,0
15-14,5
14,0-13,5
13,0-12,0
11,5-10,5
10,0-0
20,0
20,0-19,5
19,0-18,0
17,5-16,0
15,5-14,0
13,5-0
30,0
30,0-29,0
28,5-27,0
26,5-24,0
23,5-21,0
20,5-0
35,0
35,0-33,0
32,5-31,5
30,5-28,0
27,5-24,5
24,0-0
70,0
70,0-66,5
66,0-63,0
62,5-56,0
55,5-49,0
48,5-0
80,0
80,0-76,0
75,5-72,0
71,5-64,0
63,5-56,0
55,5-0
100,0
100,0-96,0
95,5-90,0
89,5-80,0
79,5-70,0
69,5-0
Százalékszámítás:
Értékelés
Összegzéssel
Levonással
Kitűnő
min. 96%
vagy max. minus 4%
Nagyon jó
95-90%
mínusz 5-10%
Jó
89-80%
mínusz.11-20%
Megfelelt
79-70%
mínusz 21-30%
Hiányos
70% alatt
mínusz 31-100%
Az ágazatok értékelésekor csak egész számú pontszámok adhatók. Az egyes gyakorlatoknál tizedes számokkal is lehet pontozni. Ha valamely ágazat végeredményekor tört számot kapunk, akkor az ágazatban végzett munkáról kialakult összbenyomás alapján kerekíthető felfelé vagy lefelé a pontszám.
Pontegyenlőség esetén a C ágzatban elért pontszám dönt. Ha továbbra is fennáll a pontegyenlőség, akkor a B ágazatban elért pontszám a mérvadó. Amennyiben mindhárom ágazatban ugyanannyi pontszámot érnek el, megosztják a helyezést.
Kizárás
Ha a kutya a vizsga alatt elhagyja a KVt vagy a pályát és háromszori hívás után sem jön vissza, kizárják a vizsgából.
Kizárás esetén minden addig elért pontszámot törölnek. A teljesítményfüzetbe sem osztályzatot, sem pontszámokat nem írnak.
Értékelés
A vizsga „sikeres” minősítést kap, ha a kutya minden ágazatban külön-külön az elérhető legmagasabb pontszám legalább 70%-át elérte.
Max. pontszám
Kitűnő
Nagyon jó
Jó
Megfelelt
Hiányos
100 p
100-96
95-90
89-80
79-70
69-0
300 p
300-286
285-270
Megjegyzés: 2007. augusztusában új szabályzat lépet életbe. A módosított szabályzat megvásárolható a MEOE pénztárában.
| |