|
AD
2009.04.28. 09:48
1. CÉLJA
Az állóképességi vizsgán (ÁV) a kutyának azt kell bebizonyítania, hogy képes bizonyos fizikai erőkifejtésre anélkül, hogy jelentősen elfáradna. Csak a futó kutyán mérhető a magasabb igénybevétel hatása a belső szervekre (különösen a szívre és a tüdőre), valamint a mozgásszervekre. A futással még más tulajdonságok, mint pl. a kutya temperamentuma és a szívóssága is megállapítható. A követelmények fáradhatatlan teljesítése bizonyítja a kutya kívánatos adottságait és egészséges testfelépítését. Ezek a kutya tenyész-alkalmasságának alapfeltételei. Az állóképességi vizsga (ÁV) megléte az MNJK tenyésztésszervezési rendszerében a körungra (Kör-1, Kör-2, Kör-3) jelentkezés egyik feltétele.
2. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
2.1. Nevezés Az ÁV-t a helyi szervezetek rendezik. A hsz. az igényét az éves rendezvényterv összeállításakor nyújthatja be. Elfogadása az OT hatásköre. A vizsgázók a vizsgára az általános rendelkezések szerint – 14 nappal a rendezvény időpontja előtt a hsz.-nél - jelentkezhetnek .
2.2. A kutya részvételére vonatkozó előírások: A részvételi korhatár minimum 16 hónap, illetve maximum 6 év. Egy bírónál egy napon legfeljebb 20 kutya vizsgázhat. Több résztvevő esetén még egy bírót kell felkérni. A kutyának az MNJK által vezetett Törzskönyvben szerepelnie kell. A kutyának egészségesnek, jó kondícióban kell lennie és rendelkeznie kell MNJK által elismert „a” minősítésű Csd-vel. Beteg, nem kellő erőnlétben lévő, tüzelő, vemhes és szoptató kutya nem vehet részt az ÁV-n. A vizsga kezdetén, felszólításra, a kutyavezető, a mellette szabályosan ülő kutyával a bírónál sportszerűen jelentkezik. Közli a saját és kutyája nevét, SZB-t, illetve a teljesítményfüzetét leadja. A bíró a helyi szervezet tenyésztési felelősével közösen megvizsgálja, hogy a kutya állapota alkalmas-e a vizsgán való részvételre, rendelkezik-e „a” CsD minősítéssel és ellenőrzi a tetoválási számot. Fáradt, kedvetlen benyomást keltő kutya nem alkalmas a részvételre. A kutyavezetőnek a vizsga teljes időtartama alatt sportszerűen kell viselkednie. Az előírások rosszindulatú megszegése a vizsgából való kizárást eredményezi. A döntés a bíró joga, ez ellen óvásnak helye nincs.
2.3. Értékelés: Pontértékelés nincs, hanem csak „eredményes” vagy „eredménytelen” minősítés adható. Amennyiben a minősítés „eredményes”, az egyben a sikeres ÁV vizsga elismerése.
2.4. Terület: A vizsgát különböző minőségű utakon kell rendezni. Szóba jöhetnek: aszfalt-, kövezett-, nem kövezett utak és ösvények.
2.5. A vizsga lebonyolítása: 20 km-es útszakasz megtétele, óránként 12-15 km-es tempóban az előírt pihenők betartásával.
3. FUTÓGYAKORLAT
A közlekedési szabályok értelmében a kutya pórázon, a kerékpározó kutyavezető jobb oldalán, normál ügető tempóban fut. A túlzott sebességet el kell kerülni. A pórázt kellő hosszúságúra kell engedni, mert a kutya így tud a mindenkori tempóhoz igazodni. Az enyhe húzás nem, de az állandó lemaradás hiba. A pórázt időnként lazára kell engedni. 8 km megtétele után 15 perces szünetet kell tartani. A pihenőidő alatt a bíró figyeli, hogy a kutya mennyire fáradt el. A kimerült kutya az ÁV-t nem folytathatja. A pihenő után újabb 7 km megtétele következik. Ezt egy 20 perces pihenő követi. Ezalatt a kutyának lehetőséget kell adni, hogy szabadon, kényszer nélkül mozoghasson. Az újabb szakasz előtt a bíró megvizsgálja a kutya fáradtságát és a talppárnáit. Kimerült, illetve sebes talppárnájú kutya az ÁV-t nem folytathatja. A futás végeztével ismételten szünetet kell tartani. Ennek 15 perc az időtartama és a kutya ismét lehetősége kap a szabad, kényszer nélküli mozgásra. A bíró most is megvizsgálja, hogy a kutya mennyire fáradt el és sebes-e a talppárnája. A bíró és a rendezvényfelelős lehetőleg kerékpáron kísérje a vizsgázókat vagy gépkocsival kövesse őket. A kutyáról szerzett tapasztalatokról feljegyzést kell készíteni. Követelmény a vizsgázók gépkocsis kísérete, mert azokat a kutyákat, amelyek az előírásoknak nem tudnak megfelelni, gépkocsin kell szállítani. Sikertelen vizsga, ha a kutya temperamentumát és szívósságát elveszítve szokatlan kimerültséget mutat, nem győzi a 12 km/h tempót, illetve a táv megtételére kifejezetten több időre van szüksége.
4. ENGEDELMESSÉGI GYAKORLAT
A futáspróbát követő szünet után a kiképzőpályán a vizsgázók kutyájukkal alapállásban felsorakoznak. Felszólításra „szabadon követés”-t vagy „pórázon követés”-t kell bemutatni. A kivitelezés a VK szabályzat előírása szerint történik. A lövés elmarad. A bírónak meg kell győződni a kutya kifogástalan fizikai és pszichikai állapotáról. A vizsgálat módszere a bíróra van bízva. Az engedelmességi gyakorlatok célja az, hogy a bíró meggyőződhessen a kutya még képes-e ill. hajlandó-e feladat végrehajtásra. Figyelem! Az indulási pontot a rendezvényfelelős úgy jelölje ki, hogy az odaérkezés útvonala mindenkinek egyforma hosszú legyen. Az indulás előtt ne fárassza feleslegesen a kutyákat. Az indulási pontra vezető útvonalon a kutyának lehetőséget kell adni, hogy megfelelően ürítsen. Szigorúan tilos a vizsga alatt alkohol fogyasztással kiegészített, ún. reggeliző szünetet beiktatni. Az Országos Tanácsülés által 2001. május 6-án elfogadva. E szabályzat hatálybalépésével egyidejűleg a korábbi vonatkozó szabályzat érvényét veszíti!
| |